Milyen szakmákat tanulhatok a Bocskaiban?
Jelenleg az alábbi szakmákat lehet nálunk tanulni: Cukrász, Kereskedelmi értékesítő, Mezőgazdasági gépész, Pincér-vendégtéri szakember, Szakács. Szakmáink rendkívül keresettek a munkaerőpiacon.
Esti munkarendben is tanulhatok szakmát?
Igen, a belépés feltétele: általános iskolai bizonyítvány és 16. életév betöltése.
Milyen ösztöndíjakban részesülhetek az iskolában?
Minden 9.évfolyamos tanuló szakképzési alapösztöndíjban részesül. Aki másodszakmát tanul vagy eléri a 6 igazolatlan hiányzást, ők a továbbiakban nem részesülhetnek ösztöndíjban 9.évfolyamon. 10.évfolyamtól kezdődően a diákok a duális képzőhelyeken havi munkabérre jogosultak. Lehetőség van továbbá Apáczai Ösztöndíjprogramban, Útravaló Ösztöndíjprogramban és Erasmus+ szakmai mobilitási pályázatban részt venni. Sikeres szakmai vizsgát követően a tanulók egyszeri pályakezdési juttatásra jogosultak.
Szerezhetek érettségi bizonyítványt az iskolában?
Igen, két év alatt esti munkarendben érettségi bizonyítvány szerezhető. A képzésre való belépés feltétele szakmai bizonyítvány megléte. Nem kötelező választható vizsgatantárgyból érettségi vizsgát tenni, mert a szakmai végzettség beszámít 5. tantárgynak. Közösségi szolgálat esti munkarendű felnőttoktatásban nem előírás.
Hogyan nyerhetek felvételt a Bocskaiba?
Központi felvételi vizsga nincs iskolánkban. Hozott pontokat számítunk 5 tantárgyból: magyar irodalom, magyar nyelv, matematika, idegen nyelv, technika. A 7.osztály év végi és 8.osztály félévi eredményeket veszünk alapul. A maximálisan megszerezhető felvételi pontszám: 50 pont.
Hogyan tájékozódhatok a képzésekről?
Képviseltetjük magunkat különféle pályaorientációs rendezvényeken (pályaorientációs napok, pályaválasztási szülői értekezletek, pályaválasztási kiállítások). Folyamatosan frissülő honlapunkon (
bocskai-hszob.edu.hu) és facebook oldalunkon is lehet tájékozódni. Plakátjainkat, szórólapjainkat, iskolai kisfilmünket rendszeresen eljuttatjuk általános iskolákba. Rendszeresen hirdetjük képzéseinket újságokban, rádióban és a helyi TV-ben is. Október hónapban a Nyitott kapuk napján minden évben várjuk az iskolánk iránt érdeklődőket!
Mit kell tudni a gyakorlati képzésről?
9.évfolyamon belső gyakorlatokat szervezünk. A turizmus-vendéglátás ágazat szakmáinak oktatása ekkor az iskola Vendéglátóipari Képzőközpontjában (Hajdúszoboszló, Rákóczi u.44.) történik, a mezőgazdasági gépészek pedig a Hajdúszoboszlói Búzakalász Agrár Zrt. (Hajdúszoboszló, Újvárosi útfél 4.) területén kapnak gyakorlati képzést. Kereskedelmi értékesítők részére nincs belső gyakorlat 9.évfolyamon. 10-11.évfolyamon a gyakorlati képzés duális képzőpartnereknél történik. Iskolánk közel 50 duális képzőhellyel áll aktív kapcsolatban, minden tanulónk részére biztosított a duális képzőhelyeken történő elhelyezés.
Milyen rendezvények vannak az iskolában?
Főbb iskolai rendezvényeinek: Elsősavató, Aradi vértanúk emléknapja, Október 23., Nyitott kapuk napja, Szalagtűző ünnepség, Fenyőünnepség, Valentin-napi fotópályázat, Magyar Parasport Napja, Kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja, Március 15., Holokauszt emléknap, Bocskai-napi versenysorozat, Diák-napi főzőverseny, Nemzeti Összetartozás Napja, Ballagási ünnepség, Iskolai kirándulás, Prevenciós előadások, Témahetek.
Mit kell tudni a pályaalkalmassági vizsgálatról?
Március hónap elején kerül lebonyolításra. Pályaalkalmassági vizsgálat minden olyan tanulónak kötelező, aki turizmus-vendéglátás ágazatba tartózó szakmára jelentkezett. Aki nem vesz részt a vizsgálaton, annak a jelentkezése törlésre kerül.
Szükséges orvosi alkalmassági vizsgálat?
Igen, szakmáinkhoz szükséges orvosi alkalmassági vizsgálat.
BTM-es tanulóként jelentkezhetek a Bocskaiba?
Igen, BTM-es tanulók is jelentkezhetnek.
SNI-s tanulóként jelentkezhetek a Bocskaiba?
Igen, SNI-s tanulók is jelentkezhetnek.
Milyen nyelvet tanulhatok az iskolában?
Német vagy angol nyelvet lehet tanulni. Csak egy nyelv tanulása kötelező.
Van-e kollégiumi ellátás az iskolában?
Kollégiumi ellátás a hajdúszoboszlói Szép Ernő Kollégiumban biztosított, amely az iskolától 10-15 perces kényelmes sétatávolságra található. A kollégium iskolánktól különálló intézmény.
Van-e étkezési lehetőség az iskolában?
Az iskolában iskolabüfé üzemel, amely tanórák közötti szünetekben igénybe vehető. Menzai ellátás nincs, csak a kollégiumban.
Van-e iskolai könyvtár?
Igen, hétköznapokon 7:30-15:30 között áll a diákok rendelkezésére jól felszerelt iskolai könyvtárunk.
Van-e iskolapszichológus a Bocskaiban?
Iskolapszichológus jelenleg nincs, iskolai szociális segítő áll a tanulók rendelkezésére.
Van-e iskolaorvos az iskolában?
Az iskolaorvos és a védőnő minden héten kedden elérhetők az iskolai orvosi szobában. Rajtuk kívül több oktatónk is rendelkezik elsősegélynyújtó ismeretekkel.
Van-e gyógytestnevelés az iskolában?
Az iskolában nincs gyógytestnevelés, de kapcsolatban állunk olyan városi szervezettel, ahol lehetőség van gyógytestnevelésen részt venni.
Kaphatok felmentést tantárgyak teljesítése alól?
Igen, tanulói kérelem és igazgatói határozat alapján az előzetes végzettségek (pl. szakmai bizonyítvány, érettségi bizonyítvány) beszámításával van lehetőség felmentésre tantárgyak alól.
Kaphatok felmentést a vizsgák alól?
Nem kell ágazati alapvizsgát tennie és az ágazati alapvizsga eredményét sikeresnek kell tekinteni annak a tanulónak, aki részszakmát szerzett, ha az adott részszakmát magában foglaló szakma szakmai oktatásában vesz részt, vagy korábbi tanulmányai, előzetesen megszerzett tudása, illetve gyakorlata beszámításával vesz részt a szakmai oktatásban, ha beszámított előzetes tudása magában foglalja az ágazati alapvizsga követelményeit.
Szakmai vizsga esetében SZKTV/WordSkills/EuroSkills versenyeredmény alapján részleges vagy teljes vizsgamentesség kapható.
Érvényes pedagógiai szakvélemény alapján a vizsgákon bizonyos kedvezmények kaphatók igazgatói határozat alapján.
Mi az ágazati alapvizsga?
Az ágazati alapvizsga az ágazati alapoktatást zárja le az első évfolyam végén. A tanuló sikeres vizsga esetén jogosult a szakirányú oktatási szakaszba, és így a duális képzésbe való belépésre. Az ágazati alapvizsga eredménye a szakmai vizsga eredményébe beszámít.
Az ágazati alapvizsga tartalmát, feladatait, javítási-értékelési útmutatóját a szakképző intézmény állítja össze a Képzési és Kimeneti Követelményekben foglaltakra figyelemmel.
Van-e lehetőség javító/pótló ágazati alapvizsgát tenni?
Az ágazati alapvizsgához kapcsolódó javító- és pótlóvizsga letételére az ágazati alapvizsgát követő hatvan napon belül kell lehetőséget biztosítani.
Hol érhetem el az elektronikus naplót?
Iskolánk is E-KRÉTA elektronikus naplót használ, amelynek elérési linkje: beszc-hszob.e-kreta.hu
Hány napot igazolhat a szülő?
A szülő három elméleti tanítási napot igazolhat.
A duális képzőhelyen hogyan igazolhatom a hiányzást?
Duális képzőhelyi hiányzást orvosi táppénzes papírral lehet igazolni.
Mennyi időm van az iskolai hiányzások leigazolására?
Az iskolai hiányzásokat két héten belül szükséges leigazolni.
Hány tantárgyi bukás után kell évet ismételni?
Aki négy vagy több tantárgyból elégtelen osztályzatot szerzett tanév végén, annak meg kell ismételnie a tanévet. Egy, kettő vagy három tantárgy esetén augusztusban javítóvizsga tehető.
Mit érdemes tudni a szakmai vizsgáról?
A szakmai vizsga egy interaktív számítógépes vizsgarészből és egy projektfeladat megvalósításából áll. Ez utóbbit a szakmai vizsgára kell vinni vagy ott kell elkészíteni és bemutatni. Ez a projektfeladat az adott szakma sajátosságaitól függően állhat gyakorlati vizsgamunkából, vizsgaremekből, vizsgamű vagy egyéb vizsgaprodukció megvalósításából, vagy záródolgozatból vagy portfólió elkészítéséből a szakma Képzési és Kimeneti Követelmény dokumentuma alapján. A vizsgára független vizsgaközpontokban, három tagú vizsgabizottság előtt kerül sor.
Jár-e ösztöndíj felnőttképzési jogviszonyban?
Nem. Ösztöndíj csak tanulói jogviszonyban járhat.
Ingyenes a szakmaszerzés a Bocskaiban?
Az állam az általa fenntartott szakképző intézményben folyó szakképzés keretei között biztosítja a szakmaszerzés ingyenes lehetőségét. Az első szakma megszerzése az első szakmai vizsga befejezéséig, a második szakma esetén legfeljebb három tanéven keresztül ingyenes.