Történet
Iskolánk története
Iskolánk, mint gazdasági ismétlőiskola az 1898/99-es tanévben nyitotta meg kapuit. Egy 1897-es határozat és kiegészítése engedélyezett egy szaktanári állást javadalmazással; gyakorlóteret a városi major kertben. Az iskola olyan tanulók számára létesült, akik elvégezték a 6 elemit, de nem akartak továbbtanulni és a földművelést választották életpályául.
A gazdasági ismétlőiskola a református egyháztól kapott egy tantermet, ebben kezdte meg működését. A tanulók nem jártak rendszeresen iskolába, mert a gazdasági cselédeket a gazda, a kenyérkereső gyereket a szülők nem szívesen engedték.
1902-ben a gazdasági ismétlőiskolát a református iskolából a polgári iskolába helyezték át. Az intézmény 1908-ban Önálló Gazdasági Népiskolává alakult. Addig az iskolát a város tartotta fent úgy, hogy a személyi kiadásokat az állam, a dologit a város viselte, amit az iskola gazdaságának bevételéből fedeztek. (Az ÖGN szervezésének feltétele az volt, hogy a városnak fel kellett építenie az iskola épületét és felszereléssel el kellett látnia.)
Az első világháború kitörése (1914) megbénította az intézmény működését, s a tanítás 1920-ban, a román csapatok kivonulása után kezdődött meg. Az iskolát 1922-ben államosították Hajdúszoboszlói Állami Gazdasági Iskola néven. Az iskola önálló épületének megépítése 1932-ben történt meg. 1937-ben új tantermet adtak, s megváltoztatták az intézmény elnevezését is Mezőgazdasági Népiskolára. 1940-ben a tanulók száma kb. 300 fő volt. A nevelőtestület létszáma az igazgatóval együtt 4 főből állt. 1945 tavaszán az iskola épületét rövid időre lefoglalták sebesült katonák számára. 1946-49-ig gazda- és gazdaasszony képzés folyt az intézményben.
1946-ban jött létre az első állandó tantestület, amely négy főből állt: Riedlmayer János - igazgató, Péterffy István - szaktanító, Juhász Ilona és Ihász Ilona - szaktanítónők. 1950-től az intézmény, mint Mezőgazdasági Szakiskola működött tovább. Termelőszövetkezeti elnököket, agronómusokat, aranykalászos mezőgazdákat és felnőtt betanított munkásokat, valamint szakmunkásokat képeztek itt.
- április 30.-án az iskola elnyerte a Földművelési Minisztérium vándorzászlóját, 1959-ben pedig a szakmai képzés magas színvonalának elismeréséül végleg megkapta azt. 1963-tól az iskola elnevezése Mezőgazdasági Szakmunkásképző Iskola.
Az 1964/65-ös tanévtől kezdődően öntözéses növénytermesztő gépész és dísznövénytermesztő szakmában folyt az oktatás 3 éves tanulmányi idővel, kötött idejű elméleti és gyakorlati oktatással. 1965-ben megjelentek a tanárok mellett a szakoktatók is. 1967-ben új diákotthont építettek.
1971-74-ig épült az iskola új épülete melyet mind a mai napig használunk. Hozzá tartozik egy műhelykomplexum, sportudvar. 1972-től az intézmény új elnevezése Mezőgazdasági Szakmunkásképző Intézet lett. Az új iskolaépület birtokbavételével pozitív irányba változtak az oktatás minőségi feltételei. A tanműhelyek felszereltségének javítására szintén sokat áldoztak. 1971-1973 között tanulók és tanárok társadalmi munkával alakították ki az intézet sportudvarát, amelyen egy labdarúgópálya, egy röplabdapálya, távolugró- és súlydobó pálya biztosította a tanulók testi nevelését, edzését.
1975-ben a Szakma Kiváló Tanulója országos verseny házigazdája volt az intézmény növénytermesztő gépész szakmában. Az iskola részére nagy elismerés volt a szakmai megmérettetés rendezésének lehetősége. Nagyon szép versenyeredményeket produkáltak ekkoriban a Bocskais diákok a szakmai erőpróbákon és a közlekedési versenyeken.
Változás következett be a felnőttképzésben is, mert mint korábban, ekkor is feladata volt az iskolának a mezőgazdaságban dolgozó szak- és betanított munkások képzése és továbbképzése. Először az AGROKER Vállalattal kötött együttműködési szerződést, melynek alapján az korszerű gépekkel segítette az iskola gyakorlati munkáját, majd az 1975/76-os tanévtől a KITE-vel kötött szerződést, az ott alkalmazott gépeken dolgozó szerelők és gépkezelők képzését vállalta az iskola.
A felnőttképzésre Hajdúszoboszlóról, Nagyhegyesről, Hajdúszovátról és Ebesről jöttek a mezőgazdaságban dolgozók, növényvédő és méregraktár-kezelő, traktorvezető, öntözőmunkás, mezőgazdasági gépszerelő és növénytermesztő gépész képesítést nyújtó tanfolyamokra.
Az 1980-as évek végén az iskola felmérést készített a végzett tanulók helyzetéről: nagy részük (90%) szakmájában helyezkedett el és rövid időn belül megfelelt a munkaköre által támasztott követelményeknek. Az iskola továbbra is foglalkozott felnőttképzéssel: növényvédő és méregraktár kezelő, traktorvezető, öntöző munkás, mezőgazdasági gépszerelő és növénytermesztő gépészképesítést nyújtó tanfolyamokon.
- jan. 1-én az iskolát összevonták a 109. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet Hajdúszoboszlói Kihelyezett Tagozatával, egy igazgatója lett a két iskolának, összevonttá vált a tantestület. Ezzel az iskola feladatává vált az ipari szakmák oktatása is (hegesztő, karosszérialakatos, erősáramú berendezés szerelő, autószerelő, vas-és fémszerkezet lakatos, bútorasztalos, nőiruha- készítő). Az összevonás után a tanulói létszám 407 fő lett.
A szakmák számának megnövekedése miatt több ipari, vállalati, üzemi munkahellyel kellett kapcsolatot tartani. Az ipari tagozaton a tanulók kisebbik része csoportos gyakorlati képzésben részesült, míg nagyobb része szórványoktatásban vett részt, vállalati, üzemi szakemberek oktatták őket, iskolai főhivatású szakoktatók ellenőrzése alatt.
- január 1-jétől Szilágyi Lajos lett az intézet igazgatója. Amikor az iskola élére került, a személyi feltételek adottak voltak, a tárgyi feltételekben kisebb változás következett be, mert a megnövekedett tanulólétszám miatt az elméleti képzés három helyen folyt: a József Attila utcai új és régi tanügyi épületben, valamint a Kossuth utcai régi iskolában.
1996-ban beindult a szakmunkások szakközépiskolája is a szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezők számára. 1998-ban ünnepelte az iskola fennállásának 100. évfordulóját, s ez egyben a névadás ünnepe is lett. Az iskola új elnevezése Bocskai István Szakképző Iskola lett.
Az l998/99-es tanévvel újabb szerkezetváltás következett be a NAT-nak megfelelően: a 9. osztályok pályaorientációval indultak.
9-10. osztályban közismereti és szakmai előkészítő tárgyakat, 11-12. osztályban csak szakmai tárgyakat tanulnak a tanulók. 1994-ben megalakult az Iskolaszék és a Diákönkormányzat.
A szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezők számára a szakmunkások szakközépiskolájának helyi indításával lehetőség nyílt arra, hogy a legtehetségesebbek a felsőoktatásban tanuljanak tovább. Az első érettségi vizsgára az iskola fennállásának 100. évfordulójának tanévében került sor.
Hajdúszoboszló meghatározó turisztikai jellegéhez idomulva az iskola képzési lehetőséget kapott vendéglátóipari szakmák oktatására is. A könnyűipari és közlekedési szakmacsoportot 2004-től kereskedelem-marketing váltotta fel. Az új szakmák minőségi tanításának biztosítására tankonyha és tanétterem került kialakításra. 2010 decemberében került sor a minden igényt kielégítő, modern felszereltséggel rendelkező Vendéglátóipari Képzőközpont átadására.
A 2000-es évektől az iskola egyre több pályázaton vett részt, amelyek keretében fejlesztésekre került sor. A diákoknak lehetőségük nyílt külföldi szakmai tanulmányi utakon való részvételre Ausztriában és Olaszországban (Leonardo da Vinci program).
2013-ban az iskola fenntartója a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ lett, majd 2015 júliusa óta a Nemzetgazdasági Minisztérium kötelékébe tartozó Berettyóújfalui Szakképzési Centrum. A 2016/2017-es tanévtől használja az intézmény a BSZC Bocskai István Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája elnevezést. Hosszú idő után a 2017/2018-as tanévben sikerült növelni a korábbi években folyamatosan csökkenő tanulói létszámot.
2018-ban ünnepelte iskolánk fennállásának 120. évfordulóját. Az iskola fontos szerepet játszik a térség munkaerő piaci igényeinek kielégítésében. A város üzleteiben, éttermeiben, cukrászdáiban és hoteleiben rengeteg volt Bocskais diákkal lehet találkozni, akik már munkaviszonyban állnak. Többen közülük egykori gyakorlati helyükön kaptak azonnali álláslehetőséget. Iskolánk hivatalos elnevezése ma: Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Bocskai István Szakképző Iskola.